banerpopr

 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 22 marca 2019 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, udostępnił do zwiedzania Pompownię Słońsk oraz Stację pomp Warniki II (Nowe). Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole udostępnił do zwiedzania Zbiornik retencyjny Stare Miasto.

 

Pompownia Słońsk

Uczniowie dwóch klas VI I VII z Zespołu Szkół w Słońsku przyjechali do Pompowni Słońsk zlokalizowanej z lewej strony rz.Warty w miejscowości Słońsk, w otulinie parku narodowego “Ujście Warty”.

Pracownik Nadzoru Wodnego w Sulęcinie opowiedział o historii powstania obiektu w 1910 roku jako pompownii z napędem parowym, zainstalowaniu napędu elektrycznego w latach 70-tych bez wymiany agregatów pompowych. Uczniowie dowiedzieli się o zakończonej ostatniej modernizacji Pompowni w 2008 roku, w trakcie której zainstalowano dwa nowczesne agregaty pompowe (pompy zatapialne).

Również druga mniejsza pompownia pomocnicza, tzw. wegetacyjna z jednym agregatem pompowym była udostępniona do zwiedzania.

Następnie Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali załączenie pomp.

Na zakończenie wycieczki Uczniowie z radością przyjęli gadżety Wód Polskich, będące miłą pamiatką pobytu na obiekcie.

 

DSC02403

 DSC02412

 DSC02438

 

Stacja Pomp Warniki II (Nowe)

Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstwowej nr 3 w Kostrzynie nad Odrą odwiedzili Stację pomp Warniki II. Kierownik Nadzoru Wodnego w Gorzowie Wielkopolskim opowiedział dlaczego powstała stacja pomp Warniki II, której budowa zakończyła się w 2005 roku. Dzieci dowiedziały się, że Pompownia jest obecnie główną stacją odprowadzającą wody z kanału Stara Warta do rzeki Warta.

Budynek stacji zlokalizowany jest przy prawobrzeżnym wale rzeki Warty. Teren odwadniany stanowi zachodnią część Niziny Warnicko – Gorzowskiej. Południową granicą niziny jest wał rzeki Warty, północną stanowi nasyp kolejowy linii Kostrzyn – Gorzów. 

Uczniowie z zaciekawieniem oglądali mechaniczny przerzut wody z obszaru oddziaływania stacji pomp do rzeki Warty.

DSC02466

 

 DSC02486

 

Zbiornik retencyjny Stare Miasto.

Zbiornik retencyjny Stare Miasto, zlokalizowany jest na rzece Powie, na terenach wsi: Stare Miasto, Karsy, Modła Królewska, Lisiec Mały gm. Stare Miasto pow. koniński woj. wielkopolskie.

Ze Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim odwiedziła nas grupa dzieci z dwóch klas VII. Podczas spotkania przybliżono uczniom zagadnienia realizowane przez PGW Wody Polskie, związane z gospodarką wodną oraz żeglugą śródlądową. Przedstawiono historię powstania zbiornika i jego zadania. Uczniowie  dowiedzieli się, że Zbiornik służy przede wszystkim do ochrony przeciwpowodziowej poprzez wyrównanie przepływów w rzece Powie, a także do celów energetycznych.

 

2

4

 

Dziękujemy za odwiedzenie naszych obiektów!