banerpopr

29 września 2017 roku w Czarnkowie odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki, na których Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu reprezentowała Dyrektor Magdalena Żmuda. Tegoroczne obchody koncentrowały się na podsumowaniu działań prowadzonych na Wielkiej Pętli Wielkopolski oraz dyskusji o planach na przyszłość.


W pierwszej części uroczystości, Prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Wiktor, podsumował działania, które Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna od 2007 roku prowadzą na rzecz popularyzacji Wielkiej Pętli Wielkopolski wśród polskich i zagranicznych turystów. Tomasz Wiktor mówił o działalności wydawniczej, promocyjnej, a także przedsięwzięciach inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem turystycznym i oznakowaniem szlaku wodnego Warty i Noteci. W swojej prezentacji Dyrektor RZGW w Poznaniu Magdalena Żmuda omówiła rolę urzędu w zarządzaniu drogami wodnymi wchodzącymi w skład Wielkiej Pętli Wielkopolski. Opowiedziała o pracach remontowych i inwestycyjnych, przeprowadzonych na wodach WPW w latach 2012-2017, na które RZGW w Poznaniu wydał łącznie ponad 28,5 miliona złotych. Przypomniała również uczestnikom spotkania o obowiązkach, które powinni wypełniać organizatorzy imprez na wodzie. Zachęcała do pozyskiwania informacji ze strony internetowej urzędu, na której zamieszczane są wszystkie komunikaty oraz aktualne warunki żeglugowe. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat żeglugi po Wielkiej Pętli Wielkopolski podzielił się także Dyrektor Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Wojciech Skóra. Na zakończenie części oficjalnej rozstrzygnięto V Edycję Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki.

 

W drugiej części Obchodów uczestnicy zwiedzili wybrane atrakcje turystyczne Czarnkowa i okolic oraz wzięli udział w biesiadzie wodniackiej w Marinie Czarnków. Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2017 byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Czarnków, Gmina Czarnków, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki oraz Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.